Fotovoltaika: Kolik s ní ušetříte?

Fotovoltaika: Kolik s ní ušetříte?
03.07.2021

Fotovoltaika je dnes oblíbeným ekologickým zdrojem elektrické energie pro provoz domácností i firem. Díky jejímu pořízení můžete za výdaje na bydlení ušetřit i desítky tisíc měsíčně – záleží však na několika parametrech.

Počáteční náklady

Zatímco elektrickou energii pomocí fotovoltaiky vyrábíte již bez dalších nákladů, bez vstupní investice se samozřejmě neobejdete. Pořízení fotovoltaiky je v posledních letech čím dál levnější, přesto je potřeba počítat s investicí ve výši 150 až 500 tisíc korun – dle rozměru domu, výkonu panelů, plánované produkce elektrické energie, případně i podle toho, zda budete chtít systém doplnit bateriemi. Na pořízení fotovoltaiky ale můžete čerpat dotaci, která vám financování v počátku usnadní a může vynaložené náklady snížit i na polovinu.

Kolik lze ročně ušetřit

Přesná úspora výdajů samozřejmě záleží na aktuální ceně energie vašeho dodavatele, množství energie, kterou vyrobíte, i míře vaší spotřeby. Obecně jde o desítky tisíc ročně.

Nevyužitou energii můžete prodat

V současné době sice nejde o příliš lukrativní byznys, přesto alespoň za minimální cenu (zhruba desetinovou, jakou platíte za odběr) můžete energii vyráběnou pomocí fotovoltaiky prodávat zpět do distribuční sítě. I tím si lze finančně opět lehce polepšit.

Náklady na nulu nedostanete

V podmínkách České republiky nepočítejte s tím, že se vaše náklady na elektrickou energii z veřejné sítě dostanou na úplnou nulu. Fotovoltaika může pokrýt většinu spotřeby, absolutní soběstačnosti s ní ale nedosáhnete. Přesto úspora rozhodně nebude nijak malá.

Návratnost investice

Pokud propočítáte vstupní náklady na instalaci fotovoltaiky, přičtete náklady na nutné revize, a naopak odečtete uspořené finance za energie, zjistíte, že návratnost investice do fotovoltaiky je mezi 8 a 14 lety. Životnost fotovoltaiky je přitom více než 20 let, investice se tedy jednoznačně vyplatí.

logo_contact

KS Energy Morava s.r.o

Tichá 556, 742 74 Tichá

Klientský servis: +420 731 70 90 70